Okul Öncesi Dönemin Önemi

Çocuklarımızın henüz okula başlamadan çok önce, dünyaya geldikleri ilk andan itibaren dünyayı keşfetmek ve öğrenmeye dair büyük bir hevesleri vardır. Önce çevrelerini keşfetmekle başlar bu maceraları, sonra iletişim kurmaya başlar ve çevrelerinde gördükleri şeylere dair fikirler geliştirirler. Öğrenmeye karşı bu istekleri ve öğrenme süreci hayat boyu devam eder.

Uzmanlar okul öncesi dönemin çocuğun beyin gelişiminin ve sinaptik bağlantıların kurulma oranının en yoğun ve hızlı yaşandığı dönem olduğunu belirtmektedir.Bu sebeple beyin gelişimi çocuğun bilişsel, sosyal, duygusal, dil ve motor gelişimi için oldukça önem arz etmektedir. Öğrenme özellikle okul öncesi dönem olarak adlandırılan yaşamın ilk altı yılında çok hızlı yaşanmaktadır ve beyinin çevresel faktörlere en açık olduğu dönem bu dönemdir.

Çocuğun neler öğrenebileceği, keşif süreci, hangi hızla öğrenebildiği, çevrenin sunduğu olanaklar ve ne kadar destekleyici olduğu ile yakından ilgilidir.

Okul öncesi yaşantılar çocuğun okula, öğrenmeye ve kendi becerilerine dair geliştireceği davranışları belirler ve okul başarısını etkiler. Erken dönemde olumlu deneyimler yaşayan çocukların okula, öğrenmeye ve kendi becerilerine dair olumlu davranışlar geliştirdiği bilinmektedir. Bunun için nitelikli bilişsel uyarıcıların, zengin dil etkileşimlerinin, olumlu sosyal ve duygusal deneyimlerin çocuğa sunulduğu ve çocuğun bağımsızlığının desteklendiği bir çevrenin yaratılmasına ihtiyaç vardır. Bu ise ancak sağlıklı bir aile ortamı ve nitelikli bir okul öncesi eğitim ile mümkündür.

Böylece çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirmesinin ve toplumun üretken bir bireyi olabilmesinin yolu açılmış olur.

ERKEN KAYIT FIRSATINI KAÇIRMAYIN !

Erken Kayıt fırsatları hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerinizi gönderin, en kısa sürede size ulaşalım.